بالا بودن ضریب نفوذ بیمه ای در جامعه یکی از شاخص های توسعه یک کشور است

تامین اجتماعی مترقی ترین شکل بیمه های اجتماعی است که علاوه بر ایجاد امنیت روانی و آرامش خاطر بابت آینده ، در تحقق عدالت اجتماعی و باز توزیع درآمدها و کرامت بخشیدن و منزلت انسانها نیز نقش آفرین است .

عصر کاسپین/ علی حسین نژاد در آستانه ۱۳ آذرماه ( روز بیمه ) ، با اشاره به تاریخچه بیمه ها در دنیا ، این سازمان را بزرگترین و گسترده ترین بیمه گر اجتماعی کشور برشمرد که افزون بر نیمی از جمعیت ایران را تحت پوشش دارد . 

وی با بیان اینکه تفاوت عمده بیمه های اجتماعی با بیمه های متداول در حوزه تجاری در این است که انسان مستقیماً مخاطب و محور آن میباشد افزود : هرچند بیمه های تجاری نیز با ایجاد امنیت خاطر و آرامش روانی برای انسانها در نهایت در این راستا گام برمیدارند ولی تحقق عدالت اجتماعی و کرامت بخشیدن و اعتلای منزلت انسانها در سالهای پیری ، بیماری ، بیکاری و … از اهداف دیگر بیمه های اجتماعی است . 

مدیرکل تامین اجتماعی استان گیلان با تاکید بر اینکه بالا بودن ضریب نفوذ بیمه ای در یک جامعه ، از مولفه ها و شاخصهای اساسی توسعه هر کشور است خاطر نشان ساخت برخلاف نگاه سطحی برخی افراد به مقوله بیمه بعنوان یک هزینه ، اصولاً بیمه های اجتماعی به منزله یک پس انداز و سرمایه گذاری قلمداد شده و تامین کننده آینده فرد و خانواده او می باشد . 

علی حسین نژاد بیمه های اجتماعی را شکل کامل شده بیمه های اولیه و تامین اجتماعی را تجلی چکیده و عصاره ناب آن دانسته و اذعان داشت : ماهیت اساسی بیمه پوششی برای آرامش خاطر و جبران خسارت ها و کاستی درآمد ناشی از حوادث ، پیری ، بیکاری ، بیماری و … است که هر چند در ظاهر به عرصه اقتصادی معیشتی گره میخورد ولی در بیمه های اجتماعی از بسیاری آسیب های اجتماعی و آثار آن نیز می کاهد . 

وی با اشاره به رویکردهای گوناگون این سازمان در جهت نیل به گسترش پوشش بیمه ای در اقشار مختلف ، طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی را از مهمترین گامهای تامین اجتماعی برای تحقق این امر دانسته و اظهار داشت : تمامی شهروندان فاقد پوشش بیمه ای بین ۱۸ تا ۵۰ سال میتوانند در گروههای تعریف شده در این طرح از جمله بیمه دانشجویان ، بیمه زنان خانه دار ، بیمه صاحبان حرف و مشاغل و بیمه اختیاری تحت پوشش قرار گیرند . 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 3 =