ورود ایران به جمع کشور‌های تولیدکننده ماشین‌آلات حفاری

0 7

مهدی زاده از تولید ماشین‌آلات حفاری قابل‌رقابت با مشابه خارجی ازنظر کیفیت و قیمت و ورود ایران به جمع کشور‌های تولیدکننده این ماشین‌آلات خبر داد.

عصر کاسپین/ مسعود مهدی زاده از تولید ماشین‌آلات حفاری قابل‌رقابت با مشابه خارجی ازنظر کیفیت و قیمت توسط واحد فناور شایگان استارک پارس مستقر در پارک علم و فناوری گیلان خبر داد.

وی افزود: ایده اصلی تولید و طراحی ماشین‌آلات حفاری است در شاخه‌های مختلف اعم از بحث ژئوتکنیک (خاک و پی)، اکتشاف معدن، حفاری چاه‌های آب، بهسازی فونداسیون است که در سه سال اخیر در این زمینه تحقیق و توسعه انجام دادیم و در حال حاضر در مرحله تولید هستیم تا پس‌ازآن به سمت تجاری‌سازی پیش رویم.

مهدی زاده با اشاره به اینکه چند محصول تولیدشده و در معادن و پروژه‌های ملی مشغول به کار است، گفت: این محصول، تاکنون در کشور طراحی و تولید نشده بود و محصولاتی که پیش‌ازاین تولیدشده بود محصولات دهه ۱۹۸۰ اروپایی بودند که تولید شدند.

وی ادامه داد: ۷ کشور در دنیا ماشین‌آلات حفاری را به این شکل تولید می‌کنند که ما توانستیم در چند سال اخیر به سمت توسعه و تحقیق و تولید تعدادی از این ماشین‌آلات پیش رویم. شرکت خدمات پس از فروش این محصول را بر عهده دارد و تمام مشتریانی که این محصول را سفارش داده و استفاده می‌کنند رضایت کامل دارند ازلحاظ قیمت نیز نصف قیمت نمونه‌های مشابه خارجی است.

مهدی زاده با بیان اینکه این دستگاه مشابه داخلی ندارد، اظهار کرد: ازنظر تکنولوژی این دستگاه مشابه نمونه خارجی آن است.

وی افزود: باید از وابستگی به نفت و از خام فروشی آن صرف‌نظر کرد. با توجه به فراوانی معادن کشور نیاز اولیه اکتشاف و استخراج معادن بحث ماشین‌آلات حفاری معدنی است.

مهدی زاده با سپاس از حمایت‌های پارک علم و فناوری گیلان گفت: در داخل کشور یکسری موانع وجود دارد که باید برطرف شود وقتی چنین محصولی را تولید می‌کنیم در برابر یک بازار واردات مانع ایجاد کرده‌ایم باید حمایت‌های قانونی از تولید داخل انجام شود اگر محصولی در کشور تولید شود، واردات مشابه آن ممنوع است و باید از ظرفیت تولید داخل استفاده شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر موانع رفع شود و به سمت تجاری‌سازی پیش برویم می‌توانیم در فاز اول تا ۳۰ درصد نیاز داخل را رفع کنیم و در صورت افزایش ظرفیت تولید بتوانیم نیاز کلی کشور را رفع کنیم.

 

لازم بذکر است ، با حضور وزیر علوم و معاون فناوری و نوآوری از محصول دانش بنیان شرکت شایگان استاک پارس رونمایی شد

در مراسم نکوداشت سالروز تآسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوی، محصول ماشین حفاری ژئوتکنیک و بهسازی خاک شرکت شایگان استاک پارس واحد فناور مستقر در مرکز رشد گیلان، یکی از ۵ محصول رونمایی شده در این مراسم بود.

شرکت شایگان استاک پارس یکی از شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری گیلان است که در سال ۱۳۹۸ با ایده محوری ماشین حفاری در این مرکز مستقر شد. این شرکت طراحی اولین ماشین حفاری خود با نام تجاری ST۲۰ را به اتمام رساند و مراحل ساخت این ماشین از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ آغاز نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 6 =