علت ماه گرفتگی پوستی چیست؟ / صفر تا صد ماه گرفتگی

0 12

امروزه زیبایی یکی از بحث های مهم در همه جای دنیاست و همه افراد دوست دارند در هر سن و سالی که هستند زیبا به نظر برسند، اما گاهی مشکلاتی ایجاد می شود که ممکن است روی زیبا به نظر رسیدن فرد اثر بگذارد، مسائلی مانند ماه گرفتگی که به هرحال پدیده مهمی است. بروز این حالت از همان کودکی می تواند روی فرد اثر بگذارد و با رفتار درست و نادرست اطرافیان اعتماد به نفس او را به علت ظاهرش تحت تاثیر قرار دهد.

عصر کاسپین/ در این گفت وگو دکتر محمدعلی نیلفروشزاده درباره علت ماه گرفتگی و روش های درمانی آن توضیح داده اند که در ادامه می خوانید.

آقای دکتر! ماه گرفتگی چیست ؟

ماه گرفتگی ، یک لکه رنگی روی پوست یا زیر پوست است. ماه گرفتگی از زمان تولد وجود دارد و ممکن است با افزایش سن رشد کند.

آیا امکان اینکه ماه گرفتگی در پوست محو شود، وجود دارد یا نه ؟

برخی ماه گرفتگی ها با گذشت زمان محو و برخی دیگر برجسته می شوند. بیشتر ماه گرفتگی ها بدون درد و بی ضرر هستند، ولی در موارد نادری می توانند موجب بروز عوارض شوند.

علت ماه گرفتگی معمولا چیست و چرا ایجاد می شود ؟

معمولا ماه گرفتگی ها به دو دلیل ایجاد می شوند؛ اول افزایش سلولهای تولید کننده رنگدانه ( ملانین ) در پوست یا ملانوسیتها و دوم رشد غیر طبیعی رگهای خونی.

یعنی ماه گرفتگی ها انواع مختلفی دارند؟

بله، انواع مختلفی از لکه ماه گرفتگی داریم که عبارتند از :

۱- تکه های سالمون، که به صورت رگه هایی از عروق خونی کوچک و صورتی روی پوست دیده می شود. تکه های سالمون معمولا پشت گردن، بین چشمها، روی پیشانی، بینی، لب فوقانی یا پلکها ظاهر می شود. برخی از این تکه ها با رشد کودک، محو می شوند اما معمولا تکه های پشت گردن از بین نمی روند.

۲- لکه بندر شراب که این لکه هنگام تولد، از یک علامت مسطح و سرخرنگ شروع و به تدریج با افزایش سن، تیره تر و ارغوانی رنگ می شود. علت وجود این لکه، اتساع مویرگ هاست. بیشتر این لکه ها با افزایش سن، بزرگتر و ضخیم تر می شوند.

۳- لکه مغولی که این لکه ها دارای علامتی مسطح و صاف هستند که از زمان تولد ظاهر می شوند. غالبا در باسن کودک یا قسمت پایین پشت وجود دارند. رنگ آنها به طور کلی، آبی است که می تواند آبی خاکستری، آبی- سیاه یا قهوه ای نیز باشد.این لکه، شبیه کبود شدن پوست است. نقاط مغولی، بیشتر در نوزادان پوست تیره شیوع دارد. معمولا این لکه ها با بزرگ شدن کودک، محو می شوند و به هیچ درمانی نیاز ندارند.

۴- لکه قهوه با شیر، این لکه ها مسطح و بیضوی هستند. رنگ این لکه، از قهوهای روشن تا تیره است. به همین دلیل نام این لکه را قهوه با شیر می نامند. این لکه ها در باسن، پاها و تنه یافت می شوند. با افزایش سن، ممکن است بزرگتر و تیرهتر شوند. اگر کودک شما دارای چند لکه بود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۵- همانژیومهای توت فرنگی ، مجموعه ای از رگهای خونی کوچک و به هم چسبیده روی سطح پوست هستند و معمولا روی صورت، پوست سر، پشت یا سینه ظاهر میشوند. ممکن است رنگ آنها قرمز یا بنفش باشد و برجسته باشند. این لکه ها معمولا، چند هفته بعد از تولد ایجاد می شوند. طی یک سالگی، رشد آنها سریع است و در ۹ سالگی از بین می روند. هیچ درمانی برای این لکه ها مورد نیاز نیست، اما اگر آنها رشد کردند و نزدیک چشمان یا دهان رسیدند یا در جایی که می تواند خونریزی کند یا عفونی شود، ایجاد شدند، باید برداشته شوند.

۶- همانژیومهای کاورنو، لکه های عمیق در زیر پوست که به شکل یک توده اسفنجی برآمده و به رنگ آبی مایل به قرمز هستند. اگر این لکه ها به اندازه کافی عمیق باشند، لایه های بالایی پوست طبیعی به نظر می آید. این لکه ها معمولا در سر یا گردن ظاهر می شوند. اغلب در سن بلوغ ناپدید می شوند.

۷- خال مادرزادی، این خال ها در بدو تولد ظاهر می شوند. سطح این خال ها ممکن است صاف، برجسته یا ناهموار باشد. این خال ها در هر جای بدن می توانند رشد کنند.

بیشتر این خال ها بدون خطر هستند، اما خال های مادرزادی بزرگ، باعث افزایش ملانوم (یکی از خطرناکترین انواع سرطان پوست) می شوند.

آیا اینکه می گویند خانم باردار نباید به ماه نگاه کند، یک نکته علمی است ؟

نه، به هیچ وجه و هنوز تحقیقات چنین اثری را اثبات نکرده اند و این خرافه در بسیاری از کشورها رنگی ندارد، با وجود این هنوز برخی فرهنگ ها پدیده ماه گرفتگی و تاثیر آن بر خانم باردار را جدی می گیرند و معتقدند ماه گرفتگی سبب ایجاد لک های بدشکل روی پوست کودک می شود که همانطور که گفته شد، شواهد علمی این ادعا را پشتیبانی نمی کنند.

آیا این لکه ها با درد همراه هستند ؟

نه، تقریبا تمام لکه های مادرزادی بی خطرند و دردی ندارند. بیشتر پدر و مادرها با دیدن این لکه ها روی پوست فرزندان شان نگران می شوند که مبادا خطری فرزندشان را تهدید کند. باید گفت بیشتر این لکه ها بی خطرند و نیازی به درمان ندارند و با گذشت زمان خود به خود برطرف می شوند. گروهی دیگر از این لکه ها را می توان به کمک جراحی از بین برد یا به کمک روش لیزردرمانی محو کرد، اما باز اگر چنین چیزی در فردی وجود دارد یا حتی کودک بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید تا از وضعیت آن مطمئن شوید.

آیا لیزر درمانی کمکی به این موضوع می کند؟

بله، در حال حاضر بسیاری از این لکه ها و ماه گرفتگی ها به کمک لیزر از بین می روند. روش های درمان این لکه ها را متخصص تعیین می کند و از لیزر و پیوند پوست تا پوشش پوست متفاوت خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + پانزده =