معاون وزیر بهداشت:ارتقای مرجعیت علمی ایران در دنیا/ برای مرجعیت علمی نیازمند دیپلماسی علمی هستیم

0 14

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت از ارتقای مرجعیت علمی ایران در دنیا خبر داد و گفت: برای مرجعیت علمی نیازمند دیپلماسی علمی هستیم.

عصر کاسپین/ دکتر یونس پناهی-معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی امروز در آیین تکریم و معارفه سرپرستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن همایش‌های بانک صادرات گیلان، مقوله سلامت و امنیت را مطالبه مردم از دولتمردان دانست و اظهار کرد: مسوولان‌ نظام بر تأمین امنیت و سلامت توأمان تأکید فراوان دارند.

 

وی مرجعیت علمی را نقطه قوت کشورها دانست و افزود: یکی از مهم‌ترین اهداف نظام سلامت، مرجعیت علمی است و اکنون کشوری که در مرجعیت علمی حرف اول را بزند، قدرتمند است.

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کاربردی شدن آموزش پزشکی را یک مزیت برشمرد و گفت: امروزه علم پزشکی و آموزش پزشکی در ایران کاملاً کاربردی شده و این مزیتی بسیار بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران است. 

دکتر پناهی با اشاره به جایگاه مهم فناوری در علوم و تحقیقات، تصریح کرد: فعال شدن شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در حوزه سلامت یکی از اهداف نظام است که ادغام نظام آموزش پزشکی با فناوری می‌تواند سرعت رسیدن به این مهم را برای کشور ممکن کند.

 

وی با اعلام اینکه ایران در تولید علم و مرجعیت علمی در منطقه اول و در دنیا به رتبه ۱۵ ارتقا یافته، خاطرنشان کرد: در حوزه فناوری رتبه ایران در جهان ۵۳ است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های در وزارت بهداشت باید به رتبه ۳۸ برسیم. 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به پیشتازی دانشگاه‌های علوم پزشکی در کسب علوم، گفت: سرعت تولید علم ایران در منطقه بسیار بالاست و این بیانگر سرعت‌بالای دانشگاه‌های علوم پزشکی در دسترسی به علم و فناوری زیاد است.

 

دکتر پناهی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به مرجعیت علمی باید دارای دیپلماسی علمی بود، تصریح کرد: ایران از ظرفیت دیپلماتیک علمی به‌خوبی استفاده نمی‌کند در حالیکه باید برای رسیدن به مرجعیت علمی ، علم دیپلماتیک کشور توسعه یابد. 

وی ثروت آفرینی در نظام سلامت با بهره‌گیری از تحقیقات و فناوری موجود را از دیگر اهداف دانشگاه‌های نسل سوم برشمرد و گفت: در دنیا دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر به دانشگاه‌های اجتماعی تبدیل و حتی با پرورش مدیران در علوم مختلف به کاهش بیماری و ارتقای سطح سلامت جامعه رسیده‌اند.

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از تهدیدات سلامت را شیوع انواع سرطان‌ها دانست و گفت: سرطان در ایران امروزه سومین دلیل مرگ‌ومیر است و در گیلان سرطان روده جز بیماری‌های شایع است. 

دکتر پناهی با اشاره به اینکه فرزند آوری در گیلان کاهش‌یافته، گفت: پنج درصد اعتبارات قانون جوانی جمعیت باید به سمت آموزش و ترویج فرزند آوری هزینه شود. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =