افزایش ۳ برابری سرطان روده بزرگ در گیلان

0 12

رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان: در ۱۵ سال گذشته شیوع سرطان روده‌ی بزرگ در استان ۳ برابر شده است.

عصر کاسپین/ رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در جمع خبرنگاران در رشت به تشریح وضعت شیوع سرطان در جهان، ایران و کشور پرداخت و گفت: در ۱۵ سال گذشته شیوع سرطان روده‌ی بزرگ در استان ۳ برابر شده که نشان از شیب تند شیوع این نوع از سرطان در استان دارد.

دکتر فریبرز منصور قناعی افزود: در حال حاضر میانگین شیوع سرطان در دنیا به ازای هر صد هزار مرد ۱۵۷ نفر و به ازای هر صد هزار زن ۱۲۹.۵ نفر است و کشور ما نیز تقریبا همین شرایط را دارد.

وی شایع‌ترین سرطان‌ها برای مردان در کشور را معده، پروستات، روده‌ی بزرگ، مثانه و ریه عنوان کرد و گفت: این فراوانی برای زنان جامعه‌ی ما پستان، روده‌ی بزرگ، معده و تیروئید است.

رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه به نقش تعیین کننده‌ی سبک زندگی در پیشگیری از شیوع سرطان اشاره و تاکید کرد: با ترک مصرف انواع مواد دخانی، ورزش روزانه و تحرک بدنی، رژیم غذایی مناسب، جلوگیری از آلودگی هوا و واکسیناسیون به موقع فرزندان برای پیشگیری از هپاتیت نوع B و HPV می‌توان از بروز و شیوع سرطان در جامعه پیشگیری کرد.

هفته‌ی نخست بهمن به نام اطلاع رسانی و پیشگیری از سرطان نامگذاری شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + چهارده =