مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی گیلان خبر داد: آغاز احداث تصفیه خانه شهرک صنعتی سفیدرود در سال جاری / جزئیات فاز توسعه شهرک

0 18

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی گیلان گفت: رویکرد سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، توسعه زیرساخت ها برای ترغیب سرمایه گذاری است.

عصر کاسپین/ مهدی محبوبی با اشاره به شرایط جغرافیایی گیلان و سند آمایش سازمان برنامه و بودجه به ایجاد تصفیه خانه‌ها برای حفظ و صیانت از محیط زیست پرداخت و اظهار کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی در یکی از وظایف خود در ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی ساخت و توسعه تصفیه خانه‌ها را دست اقدام دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گیلان در این رابطه از بهره برداری ۱۰ تصفیه خانه فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی که با هزینه‌های بالایی احداث شده خبر داد و افزود: این تصفیه خانه‌ها اکنون شرایط مناسبی را برای محیط زیست ایجاد کرده است.

به گفته وی در سند آمایش به عنوان توسعه در شهرک‌های صنعتی به عنوان یک وظیفه دیده شده است و در حال حاضر در همین رابطه دو تصفیه خانه در شهرک‌های صنعتی استان دردست اجرا است.

محبوبی اضافه کرد: تصفیه خانه لوشان با هزار متر مکعب در روز و کوچیچال فومن که در مرحله اجرا است و تا اسفند نیز به بهره برداری می‌رسد، برای واحدهای رنگریزی و مواد غذایی که پساب آنان جز پساب‌های آلوده محیط زیست است، پس از ایجاد تصفیه خانه، ضمن رفع مشکلات این واحدها، با افزایش تولید روبرو خواهند شد.

وی یادآور شد: اما شهرک صنعتی لوشان که به لحاظ رده زیست محیطی، برای واحدهایی که تا رده ۶ رتبه‌بندی شده‌اند می‌توانند در آنجا مستقر شوند، تصفیه خانه هزار مترمکعبی برای این شهرک پیش بینی و در دست احداث است که با دو مدول اجرا می‌شود. ۶۰ میلیارد تومان منابع اولیه این پروژه است که از محل منابع داخلی شرکت شهرک‌ها در حال انجام است، مدول اول فرووردین ماه به بهره برداری می‌رسد و مدول دوم پس آن به اجرا در خواهد آمد، اکنون مدول اول و دوم دارای ۱۵ درصد پیشرفت است و در سال آینده تصفیه خانه نال کیاشهر لنگرود نیز شروع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان، یکی از اصول شرکت شهرک‌ها را ایجاد زیرساخت‌ها برای صیانت از محیط زیست برشمرد و در همین رابطه خاطرنشان کرد: در سال جاری تصفیه خانه شهرک صنعتی سفیدرود که ۳۵۰ متر مکعب است شروع می‌شود، در حال حاضر تصفیه خانه سفیدرود دارای پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد است که ۴۰ درصد باقی مانده با برگزاری مزایده در بهمن ماه امسال شروع شده خواهد شد.

به گفته وی ۱۰ تصفیه خانه هم اکنون در شهرک‌های صنعتی گیلان حال بهره برداری است و ۴ تصفیه خانه هم شروع شده و دو تصفیه خانه دیگر نیز در بهمن امسال و دیگری سال آینده شروع خواهد شد.

محبوبی ادامه داد: اکنون ۷۳۲ واحد صنعتی فعال را داریم در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی که در حال تولید هستند و در ۳۳ از شهرک‌ها و نواحی صنعتی با اشتغال ۱۷ هزار نفر مشغول هستند

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان همچنین به شهرک صنعتی سفیدرود رشت به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی گیلان اشاره داشت و افزود: این شهرک دارای ۷۱۹ هکتار مساحت و ۱۹۵ هکتار از محل توسعه‌ای جنب راه آهن به آن افزوده خواهد شد. ۳۴۶ قرار داد واگذاری به سرمایه گذاران دارد که از این تعداد ۱۲۵ واحد صنعتی بهره بردار و مابقی در حال ساخت ساز است و غالب سرمایه‌گذاری نیز در این شهرک انجام شده است. این شهرک دارای چند فاز هست که سال آینده یک فاز توسعه که در پشت شهرک به میزان ۱۳۱ هکتار با زدن احداث یک پل روی کانالی که مابین این عرصه‌ها می‌باشد، جهت واگذاری آماده خواهد شد.

محبوبی ادامه داد: تصفیه خانه ۳۵۰ مترمکعبی این شهرک امسال شروع می‌شود و مدول دوم تصفیه خانه که آن هم ۳۵۰ مترمکعب هست و جمعا ۷۰۰ متر مکعب ظرفیت آن خواهد بود، در سال آینده پس از افتتاح مدول اول، مدول دوم اجرایی می‌شود.

وی از اتمام زیرسازی و آسفالت شهرک سفیدرود تا پایان سال اشاره داشت و خاطرنشان کرد: احداث ایستگاه آتش نشانی، ساختمان اداری و نگهبانی از اقدامات پیش روی در این شهرک می‌باشد.

محبوبی، ایجاد برق ۹۵ مگاوات، تامین آب و اجرای شبکه داخلی شهرک به میزان ۵۱ لیتر بر ثانیه، برخورداری از امکانات گاز و تلفن، ایجاد خط ۲۰ کیلوولت برق داخلی شهرک، ایجاد روشنایی معابر، ایجاد کانال دفع آب‌های سطحی و شبکه جمع آوری فاضلاب، اجرای پست ۲۰/۶۳ و اجرای فیبر نوری را از اقداماتی دانست که زیرساخت‌های آن فراهم شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 4 =