گیلان قطب پیوند اعضای شمال کشور است/ اهدای عضو، نیازمند فرهنگ‌سازی است

0 9

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان این استان را قطب شمال پیوند اعضای بدن در شمال کشور اعلام کرد و گفت: بیماران زیادی در لیست انتظار برای پیوند اعضا هستند که فرهنگ‌سازی، عزم ملی و هم‌افزایی عمومی می‌تواند باعث رفع این مشکل در کشور و استان گیلان شود.

عصر کاسپین/ دکتر محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در چهارمین آیین «جشن نفس» گیلان در تالار مرکزی شهر رشت با اشاره به اهمیت جان و نفس، اظهار کرد: جان و ارزش انسان حائز اهمیت  بوده و هر تلاشی در این سمت‌وسو انجام شود، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر و تجلیل است.

 

وی با تأکید بر اصل مراقبت به جهت حفظ جسم و جان توسط انسان‌ها، افزود: انسان باید با رعایت تعادل و مدارا، مراقب جان، سلامتی و نیازهای خود باشد تا زندگی بهتری داشته باشد و از انسانیت خود به شکل بهتری استفاده کند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت تلاش همگانی و ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه تأکید کرد و افزود: ما باید روزی را جشن بگیریم که هیچ فرد مرگ مغزی، اعضای ارزشمند خود را با خود به زیرخاک نبرد و هیچ انسان نیازمند پیوندی در لیست انتظار به دلیل نرسیدن عضو پیوندی، جان خودش را از دست ندهد.

 

دکتر آشوبی با بیان اینکه گیلان قطب  شمال کشور است، تصریح کرد: خوشبختانه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اهدای عضو، پیشینه خوبی دارد و سالانه پیوند اعضای کبد، کلیه، قرنیه و پوست در مراکز پیوند اعضا با تیم تخصصی و مجربی که حضور دارند، انجام می‌شود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از خانواده‌های اهداکننده اعضا، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات ما شاهد برخی‌ از خانواده‌هایی هستیم که از اهدای اعضای بدن بستگان خود که دچار مرگ مغزی شده‌اند، امتناع می‌کنند؛ این یعنی ما هنوز با فرهنگ اهدای عضو و با چشم‌انداز تعریف‌شده برای این حسنه مبارک، فاصله‌داریم و باید تلاش بیشتری انجام دهیم.

 

دکتر آشوبی با تأکید بر اینکه اهدای عضو نیازمند فرهنگ‌سازی است، افزود: بیماران زیادی در لیست انتظار برای پیوند اعضا هستند که فرهنگ‌سازی، عزم ملی و هم‌افزایی عمومی می‌تواند باعث رفع این مشکل در کشور و استان گیلان شود.

 

وی با اعلام اینکه سال گذشته، ۳۷ مورد پیوند عضو در استان انجام شده، خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون نیز پنج عمل اهدای عضو در استان انجام شده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اذعان به اینکه هم‌اکنون، پیوند قلب و ریه در استان انجام نمی‌شود، گفت: شورای عالی پیوند در استان گیلان در تلاش است تا با فراهم کردن بستر مناسب، زمینه را برای اعمال جراحی این پیوندها فراهم کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − هفت =