جنگل های هیرکانی گیلان؛ زیست بومی امن ‌و‌ ارزشمند برای گونه‌های نادر حیات وحش در ایران

0 7

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان از ثبت تصاویری بسیار زیبا و‌ ارزشمند از حیات وحش کشور شامل پلنگ ایرانی و گوزن قرمز در ارتفاعات جنگلی شهرستان لنگرود ، در طی یک شبانه روز خبرداد.
‌‌‌‌
عصر کاسپین/ «حمزه عشوری » گفت :جنگل‌های هیرکانی گیلان از عرصه‌های طبیعی و بی نظیری است که هنوز می‌توان غرش پلنگ ایرانی و بانگ گوزن قرمز(مرال) را در آن شنید.
وی گفت: در کار گروهی که توسط محیط بانان و کارشناسان زبده و متخصص اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود انجام گرفت ، تصاویر زیبایی از یک قلاده پلنگ ایرانی و یک راس گوزن قرمز (مرال) برای اولین بار طی یک شبانه روز در ارتفاعات جنگلی این شهرستان به ثبت رسید.
«عشوری» افزود: آموزش جوامع محلی، برخورد قاطع با شکارچیان غیرمجاز و تعامل با جوامع بومی و محلی و تلاش شبانه روزی محیط بانان سبب شده تا امنیت در زیستگاه برای این گونه های حیات وحش تامین شود و مشاهده و تصویر برداری از گونه های ارزشمند هم نشان از این امنیت دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان خاطرنشان کرد: مشاهده گونه های ارزشمند همچون مرال ، پلنگ و خرس قهوه ای در این استان نشان از این دارد که زیستگاه‌ها برای این حیوانات امن است.
مرال یا گوزن قرمز که به آن «گاوکوهی» نیز گفته می شود از گونه های باشکوه جنگلهای پهن برگ هیرکانی شمال ایران است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 18 =