مدیرکل صمت گیلان خبر داد؛ رفع خطر معدن لویه رودبار مستلزم تعامل جدی منابع طبیعی

0 25

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با حضور در معدن سنگ لاشه لویه رودبار گفت: فعالیت ایمن در عرصه واگذاری معدن جزء تکلیف قانونی کلیه معدنکاران است.

عصر کاسپین/ ” تیمور پورحیدری” در بازدید نظارتی سرزده از معادن شهرستان رودبار با حضور در محل فعالیت معدن سنگ لاشه لویه به اتفاق معاون امور صنایع و معادن؛ اظهار داشت: رفع مخاطرات احتمالی معدن لویه مستلزم و منتظر تعامل جدی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری می‌باشد.

وی با تاکید بر فعالیت اصولی و صحیح معدنکاری و رعایت نکات فنی در استخراج و برداشت مواد معدنی، هشدار داد: با توجه به سابقه قبلی رانش این معدن؛ به منظور پیشگیری از سقوط قطعات سنگی و مواد معدنی، ایجاد پلکان و دیوار برای ادامه فعالیت معدن سنگ لاشه لویه الزامی است.

این مسئول رانشی بودن ساختار معدن لویه بر اساس مطالعات زمین شناسی را از چالش‌های بزرگ این معدن برشمرد و افزود: انجام فرایند پیشگیرانه به منظور کاهش سطح مخاطرات و اقدامات اصلاحی علمی با حضور مسئول فنی و کارشناسان تخصصی منابع طبیعی و اداره راهداری در اولویت قرار گیرد.

پورحیدری، فعالیت ایمن در عرصه واگذاری معدن را جزء تکلیف قانونی کلیه معدنکاران دانست و تصریح کرد: نظام مهندسی معدن به عنوان یک نهاد نظارتی تخصصی بخش معدن وظیفه دارد از طریق مسئول و ناظر فنی مستقر خود در معادن به صورت مداوم نحوه فعالیت و رعایت نکات ایمنی استخراج را پایش و نظارت نماید و در صورت کوتاهی مسئول فنی معدن را جهت برخورد قانونی به شورای انتظامی معادن معرفی نماید.

مدیر کل صمت گیلان؛ احتمال ریزش های جاده‌ای معدن لویه را خطرآفرین توصیف و تاکید کرد: لازم است با توجه به شرایط جوی فصل زمستان؛ اداره کل راهداری و منابع طبیعی نسبت به مخاطرات رانشی حاشیه جاده این معدن، حساس باشند و قبل از بروز خطر با تعامل وهمکاری اقدامات اثرگذار پیشگیرانه را به اجرا درآورند تا شاهد حوادث احتمالی فعالیت معدنی در این محدوده نباشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.