دکتر هادی حق شناس: دولت باید به انضباط مالی برگردد/کسری بودجه از بزرگترین عوامل تورم در اقتصاد ایران است

0 32

دکتر هادی حق شناس کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگویی اختصاصی در خصوص شرایط اقتصادی کشور ،اظهار داشت : ما در شرایط مطلوبی قرار نداریم و بخش عمده ی درآمدهای خانوارها صرف پرداخت اجاره مسکن ،خوراک و پوشاک می شود .معمولا خانوارها درآمدهای خود را در یک شرایط عادی و نرمال اقتصادی در سایر مصارف نظیر بهداشت ،آموزش ،گردشگری و غیره صرف می کنند اما امروز به دلیل شرایط بد اقتصادی و تورم بیش از ۴۰ درصد که طی ۴ ،۵ سال گذشته این تورم به شدت قدرت خرید مردم را تحت تاثیر قرار داده و عمدتا مردم زمانی که حقوق یا دستمزدها را دریافت می کنند صرفا به دنبال تامین مایحتاج روزمره هستند.

عصر کاسپین/ وی افزود : این موضوع در خصوص مساله بیکاری نیز صدق می کند .اگر چه نرخ بیکاری یک رقمی است اما نرخ مشارکت اقتصادی مناسب نیست .همین موضوع در سطح کلان به سرمایه گذاری برمی گردد. نرخ استهلاک در برخی از سال‌های گذشته بیش از نرخ سرمایه گذاری شده ،به عبارت دیگر در بخش صنعت ما از جیب مصرف کرده ایم و متناسب با آن سرمایه گذاری نکرده ایم.
حق شناس گفت : همین مساله در زمینه مسائل زیست محیطی و همچنین ناترازی انرژی نیز صادق است .اینکه در تابستان کمبود برق و در زمستان مساله گاز مطرح می شود ناشی از عدم سرمایه گذاری است . در مجموع وضعیت اقتصادی به هر دلیلی، مطلوب نیست لذا باید به دنبال راهکارههای جدیدی برای احیای اقتصاد ایران و بهبود شرایط فعلی بود.
وی خاطر نشان کرد : دولت باید به انضباط مالی برگردد ،در همین روزها که لایحه بودجه ۱۴۰۳ در دست مجلس است ،مرکز پژوهش‌های مجلس و بسیاری از کارشناسان معتقدند که بودجه با کسری در حال بررسی است و مفهوم آن این است که منابع و مصارف در واقع تراز نیست و با ناترازی بودجه مواجه هستیم . این مربوط به سالجاری نیست سال گذشته نیز بوده است .زمانی که دولت قبل بودجه را در سقف ۸۰۰ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کرد ،مجلس حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به آن اضافه کرد . کسری بودجه از بزرگترین عوامل تورم در اقتصاد ایران است.

حق شناس ادامه داد : راهکار نخست این است که بودجه ها واقعی توسط دولت به مجلس تقدیم شود و هم مجلس بودجه غیر واقعی را مصوب نکند ‌. بسیاری از مشکلات ما ناشی از غیر واقعی نبودن مصوبات اقتصادی مجلس است در نتیجه آثارش را در قالب شاخص تورم مردم می پردازند.
وی تصریح کرد : راه حل دیگر این است که بستر جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم شود و اگر دو راهکار عنوان شده ، اجرایی شود ،می تواند گام مهمی در جهت بهبود شرایط اقتصادی فعلی باشد .

حق شناس در خصوص شرایط اقتصادی حاکم بر استان گیلان گفت : همه استانهای کشور شرایط خاص خود را دارند ،طبیعی است که گیلان نیز شرایط ویژه خود را داراست.وقتی گیلان را با استانهای شمالی و جنوبی مقایسه می کنیم چند مزیت دارد ،شرایط آب و هوایی برای زندگی در شمال مناسب تر است همین امر می تواند هزینه زندگی را کم کند . شرایط آب و هوا می تواند عامل جذابی برای جذب سرمایه گذار باشد . از سوی دیگر به دریای خزر متصل هستیم و از دریای خزر در سنوات گذشته جز بحث شنا و صیادی به شکل سنتی و بخشی از واردات و صادرات کالا در حد ۲۰ درصد از ظرفیت بنادر استفاده چندانی نکرده ایم ، ظرفیت های خالی فراوانی در بخش گردشگری ، استفاده از اقتصاد دریا وجود دارد و همچنین به نظر می رسد که ما ظرفیت های آموزشی و درمانی استفاده نکرده ایم .گیلان جذابیت های فراوانی دارد که به دلایل مختلف مورد بی توجهی قرار گرفته است. می توان در یک شرایط عادی این ظرفیت های بالقوه را تبدیل به ظرفیت بالفعل کرد.

حق شناس در پاسخ به سوالی در خصوص فضای انتخابات و آرایش نیروهای سیاسی گفت : در برخی از شهرستانها در گیلان ،رقابت ها به شکل سیاسی جدی نیست . در شهرستان انزلی موضوع متفاوت است . آنچه که اکنون بسیار حائز اهمیت است بحث مشارکت مردم در انتخابات می باشد و باید حال و هوای فضای شهرستان بندر انزلی به گونه ای شود که مردم ترغیب به مشارکت شوند.

/اندیشه تازه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.