صدور مجوزخاص جهت حل مشکلات ۴۰ ساله اراضی موقوفه ی بخش لشت نشاء

0 170

عصرکاسپین ، به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان رشت در جلسه بررسی مشکلات اراضی موقوفه لشت نشاء، فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه وقف یک میراث ماندگار است گفت: وقف سنت حسنه نبوی و صدقه جاریه ای است که سبب جاودانه شدن اموال و باقیات صالحات می شود و رشد دینی، معنوی و فرهنگی در جامعه از جمله آثار و برکات وقف است .

سیروس شفقی با اشاره به اینکه شهر لشت نشا قدمت ۱۰۰ ساله دارد گفت : بخش اعظمی از اراضی این شهر موقوفه است.

وی ادامه داد: در راستای پیگیریهای بعمل آمده برای حل مشکلات حدود ۴۰ ساله اهالی و تشویق متصرفین و مستاجرین موقوفات و با توجه به وضعیت ضعیف معیشتی اهالی این منطقه مجوز تفویض اختیار خاص از سوی نماینده ولی فقیه و ریس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برای تنظیم قرارداد اجاره با متصرفین رقبات و املاک وقفی با معافیت و تخفیف قابل توجه ای صادر گردید است .

فرماندار رشت گفت :موضوع مطالبات سنواتی اوقاف از ادارات و مردم و طرح دعاوی مختلف از سوی این اداره بر علیه ادارات و شهروندان در محاکم قضایی, بر اساس این مجوز حل خواهد شد و مردم شهر لشت نشا پس از ۴۰ سال میتوانند با تعیین تکلیف نهایی این موضوع شاهد حل مشکلاتد موجود شهری خود شوند.

وی همچنین افزود : کلیه متصرفین اراضی نسقی بخش لشت نشاء که قبل از سال ۶۳ در قطعه زمین مورد تصرف خود با هر نوع کاربری احداث اعیانی کرده اند از پرداخت پذیره و اجور معوقه معاف شدند و همچنین متصرفین که از تاریخ ۶۳/۹/۸تا تاریخ ۸۲/۸/۴ احداث اعیان نمودند با کاربری های مسکونی ، باغداری ، گلخانه وغیره با هر مساحتی فقط ۵ درصد باید پرداخت کنند و برای کسانی که نسق زارعانه ندارند به غیر از تملک تجاری از ابتدای تصرف تا ۸/۳/ ۸۲مشمول پرداخت ۲۰ درصد اجاره خواهند بود و نیز شرایط خاص دیگری در جهت تسهیل مشکلات مردمی منظور گردیده است.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه این ابلاغیه که مشمول معافیت و تخفیف های قابل توجهی در مورد مستاجرین موقافات لشت نشاء است افزود: این ابلاغیه از تاریخ ۹۶/۷/۲ صادر شده است و به مدت یکسال برای تعیین تکلیف اراضی موقوفه و برای ساماندهی زمینهای موقوفه قابل اجرا است.

وی ادامه داد: این فرصت بسیار مناسبی برای رفع مشکلات و محدودیت های موجود لشت نشاء است و باید مسئولان با بهره گیری بهینه از این فرصت ، بویژه توسط شورای اسلامی شهر رشت ، شهرداری و بخشداری این مهم را پیگیری کنند.

وی در پایان باز هم از همکاری بسیار خوب و پیگیری های اداره اوقاف و امور خیریه در ایجاد این فرصت و پایان بسیاری از دعاوی حقوقی و احکام صادره تخریبی و اجور انباشته شده سنواتی تشکر کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.