آبه: تمام تلاش خود را برای کاهش تنش‌ میان ایران و آمریکا خواهم کرد

آبه: تمام تلاش خود را برای کاهش تنش‌ میان ایران و آمریکا خواهم کرد

عصرکاسپین / نخست وزیر ژاپن گفت که برای کاهش تنش‌ها میان آمریکا و ایران تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن امروز (دوشنبه) گفت که پیش از پاسخ به درخواست آمریکا برای اعزام نیروی دریایی برای محافظت از آب‌های استراتژیک اطراف ایران برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

رسانه‌های ژاپنی گزارش داده‌اند که در جریان سفر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به توکیو ارائه پیشنهاد واشنگتن برای تقویت نظارت بر کشتیرانی و حمل نفت در آب‌های اطراف ایران و یمن در دستور کار قرار خواهد داشت.

نخست وزیر ژاپن تصریح کرد که پیش از تصمیم‌گیری برای پیوستن به آمریکا خواهان آن است که “نقش ویژه” خود را برای کاهش تنش ایفا کند.

وی در جمع خبرنگاران گفت: ما دوستی قدیمی و تاریخی با ایران داریم و من بارها با رئیس جمهور و دیگر سران این کشور دیدار کرده‌ام. توکیو قبل از هرگونه تصمیم‌گیری درباره کاری که باید انجام دهد می‌خواهد برای کاهش تنش‌ها تلاش کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در هفته جاری به کره جنوبی و ژاپن خواهد رفت.

به گزارش ایسنا، آمریکا به تازگی اعلام کرده که به دنبال ایجاد یک شبه ائتلاف نظامی برای “تضمین عبور و مرور آزاد” کشتی‌ها در تنگه هرمز است.

مقامات کشورمان بارها از مداخله و حضور آمریکا در خلیج فارس انتقاد و تاکید کرده‌اند که این کشور در حالی ایران را به مداخله در امور منطقه متهم می‌کند که خود مایل‌ها دورتر از خاک خود حضور گسترده نظامی دارد.

وزیر امورخارجه ایران به تازگی در یک توئیت تاکید کرد که ایران، امنیت خلیج فارس را تامین می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + هجده =