رژیم صهیونیستی چشم به خاک عربستان دوخته است

0 111

آیا عربستان بخشی از خاک خود را به رژیم صهیونیستی می‌بخشد؟

عصرکاسپین / منابع بلندپایه دیپلماتیک در کشورهای عربی از تماس‌های محرمانه بین ریاض و تل آویو به منظور دستیابی به توافق نظامی جدیدی خبر دادند.

منابع عربی دیپلماتیک از یک گام جدید خبر دادند که از توسعه و عمق روابط دوجانبه بین رژیم اسرائیل و عربستان سعودی حکایت می‌کند.

الخلیج اونلاین به نقل از منابع عربی از تماس‌های محرمانه بین ریاض و تل آویو به منظور دستیابی به توافق نظامی جدیدی خبر داد که قرار است درهایی را به روی اسرائیل برای نفوذ به عمق منطقه عربی باز کند که پیش‌تر به رویش بسته شده و نزدیکی به آن دشوار بود.

منابع عربی افزودند: اسرائیل به رغم اینکه برای عربستان به بازار نظامی برتر در فروش محصولات نظامی پیشرفته خود طی معاملات بزرگ مالی تبدیل شده است؛ اما می‌خواهد گامی جسورانه‌تر بردارد تا نفوذ خود در عمق کشورهای عربی و اسلامی که پرچم عادی‌سازی را بالا گرفته اند، بیشتر کند.

خاک عربستان برای اسرائیل

به گفته منابع عربی، رژیم صهیونیستی در حال حاضر چشم به خاک عربستان دوخته است و درصدد است زمینی را تصاحب کند که تا حد زیاد مشابه فرودگاه نظامی بسته است تا هواپیماهای نظامی آن که در منطقه گشت زنی می‌کنند در آنجا فرود بیایند و به آنها در آنجا اجازه سوخت‌گیری داده شود. علاوه بر اینکه نظامیان اسرائیلی هم در فرودگاه مذکور مستقر شوند و حتی اسرائیل سیستم‌های کنترل و رادارها و سیستم‌های جاسوسی ویژه امنیت فرودگاه های نظامی را در آنجا وضع کند.

منابع عربی افزودند: اسرائیل درخواست خود در این خصوص را چند ماه پیش تقدیم عربستان کرده و در حال حاضر رایزنی‌ها و دیدارهایی حول آن انجام می‌شود. در این درخواست رژیم اشغالگر منطقه نظامی در عربستان را در ازای دریافت پول برای دراز مدت اجاره می‌کند و بر مبنای آن خاک عربستان ملک اشغالگران می‌شود.

این منابع گفتند: در صورت توافق طرفین و اینکه ریاض قطعه‌ای از خاک خود را تقدیم رژیم اشغالگر کند که اقدامی بی سابقه و پیشرفتی غیرقابل انتظار در روابط دوجانبه و نظامی فیمابین محسوب می‌شود، افق های جدیدی برای دیگر کشورهای عربی که در رابطه با اسرائیل پشت عربستان هستند گشوده خواهد شد.

منابع عربی در پاسخ به سوال الخلیج اونلاین درباره اینکه مکان و ماهیت منطقه نظامی که بر سر آن بحث است، کجاست گفتند: این منطقه در نزدیکی فرودگاه «شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز» است و تقریبا دو کیلومتر تا شهر «تبوک» در شمال عربستان فاصله دارد.

این منابع افزودند: منطقه مذکور بسیار از لحاظ نظامی و راهبردی حساس و مهم شمرده می‌شود و نزدیک ترین منطقه به رژیم اشغالگر اسرائیل است. اسرائیل می‌خواهد آنجا آشیانه هواپیماهایش شود و سرویس‌های جاسوسی و کنترل خود رادر آنجا وضع کند و نقطه همکاری نظامی بزرگ بین ریاض و تل آویو به بهانه مبارزه با خطر ایران و نفوذ آن در منطقه خلیج فارس خواهد بود.

منابع عربی گفتند: اگر این توافق صورت گیرد عربستان هرگز قادر به علنی کردن آن نیست، اما آن را منطقه‌ای نظامی متعلق به نیروهای آمریکایی خواهد خواند.

«یوسف الشرقاوی»، یک کارشناس مسائل امنیتی و نظامی در این خصوص گفت: اسرائیل سال‌هاست به دنبال خاک عربستان است تا یک فرودگاه نظامی برای ارتش خود در آنجا بنا کرده و خود را بیشتر به منطقه عربی نزدیک کند.

وی با بیان اینکه امکان پذیرش درخواست اسرائیل از سوی عربستان وجود دارد، افزود: آل سعود این قطعه از خاک خود رابرای ایجاد یک پایگاه نظامی می‌بخشد به بهانه اینکه در چارچوب مبارزه پیش بینی شده ائتلاف بین المللی با ایران است که عربستان جزء اساسی آن خواهد بود.

این کارشناس امنیتی با اشاره به بهره برداری خوب رژیم صهیونیستی از شرایط حال حاضر منطقه و نزدیکی بیشتر به عمق کشورهای عربی از طریق ایجاد روابط و تاسیس بنادر و فرودگاه های نظامی گفت: حضور ارتش اسرائیل در خاک عربستان در مقطع پیش رو هرگز غافلگیر کننده نخواهد بود بخصوص که ریاض همه درهای خود را به روی اسرائیل گشوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.