در ظرفیت پذیرش وکیل در کشور باید بازنگری شود

دکتر رسول فرخی با بیان اینکه بر اساس قانون وکلا نقش بسیار مهمی در جامعه دارند، اظهار کرد: به دلیل عدم آشنایی کافی مردم با جزئیات مسائل حقوقی وکلا نقش بسیار مهمی در کشور داشته و وظایف آن‌ها غیرقابل کتمان است.

عصر کاسپین/ وی با تأکید بر لزوم اصلاح قوانین مربوط به حوزه وکالت گفت: در کشور تعداد وکلای حاضر و تعداد پرونده‌های قضایی با یکدیگر همخوانی نداشته و به‌نوعی می‌توان گفت سرانه وکیل به نسبت پرونده‌های قضایی پایین است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی بازنگری ظرفیت پذیرش وکیل در کشور را الزامی دانست و افزود: مردم نباید به علت کمبود وکیل معطل بمانند. از این‌رو باید ظرفیت پذیرش وکیل در کشور افزایش یافته و ساماندهی سریع آن در دستور کار کمیسیون مربوطه قرار گیرد.

فرخی انحصارطلبی را برای کشور یک سم دانست و بیان کرد: رویکرد و محوریت مجلس یازدهم مقابله با انحصارطلبی و برقراری عدالت اجتماعی در حوزه‌های مختلف می‌باشد که یکی از این موارد افزایش سرانه وکیل در کشور است.

وی یکی از دلایل عدم رغبت مردم به انتخاب وکیل را بالا بودن نرخ وکالت در کشور دانست و تصریح کرد: اخیراً قوه قضائیه خوشبختانه یک سامانه را معرفی کرده که موکلین و وکلا در آن ثبت‌نام‌ می‌کنند که این امر منجر به افزایش شفافیت می‌گردد.

به گفته عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی افزایش میزان وکلا در کشور باعث افزایش رقابت و سطح خدمات می‌شود که می‌تواند باعث کاهش هزینه وکالت شده و سبب افزایش آشنایی مردم نسبت به مسائل حقوقی گردد.

فرخی نظر عده‌ای از کارشناسان مبنی بر اینکه در صورت برداشتن محدودیت‌ها سطح وکالت پایین می‌آید مناسب ندانست و خاطرنشان کرد: باید امتحان را در حوزه وکالت برگزار کرده و هر فردی که امتیاز لازم را در آن امتحان کسب کرد قبول شود و شرایط لازم  برای وکالت دارا باشد مجوز وکالت اعطا نمود و این‌طور نباشد که فقط یک تعداد محدود جذب می‌شود.
/فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =