برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم راهی مطمئن برای حفظ سلامت بینایی کودکان

0 38

تنبلی چشم اختلالی در بینایی فرد است که باعث می شود دید یک چشم و گاهی دو چشم کاهش پیدا کند به طوری که حتی با اصلاح عیب انکساری (با استفاده از عینک و لنز و ….) و رفع مشکلات ساختمانی چشم نیز برطرف نشده و ادامه می یابد.

عصر کاسپین/ این اختلال هرچه دیر تر تشخیص داده شود درمان دشوارتر می شود و میزان بهبودی کمتر خواهد بود به طوری که اگر درمان در سنین ۱۰ تا ۱۲ سالگی آغاز شود ، دید کامل نخواهد شد و پس از ۱۲ سالگی نیز اثری در بهبود دید چشم ندارد .

نکته قابل توجه اینکه در بیشتر موارد ظاهر چشم تنبل کاملا طبیعی است و هیچ نشانه ای از بیماری در آن دیده نمی شود به همین دلیل پدر و مادر و اطرافیان متوجه خطر مهمی که بینایی کودک را تهدید می کند نیستند .لذا تنها راه پیشگیری از ” تنبلی چشم ” تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و از آنجا که بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است چشم همه کودکان می بایست حداقل ۴ بار هرسال ( در سنین ۶-۳ ) قبل از دبستان غربال شود ..

سال ۱۳۹۹ تعداد ۵۵۶۹۳ کودک گیلانی تحت پوشش برنامه کشوری پیشگیری از آمبلیوپی قرار گرفتند که ۲ درصد کودکان غربال شده دارای اختلالات بینایی و نیازمند به انجام معاینات تخصصی شدند .

در سال ۱۴۰۰ به دلیل اینکه شرایط اپیدمی کووید ۱۹ ابعاد مختلف برنامه ها به ویژه برنامه های پیشگیرانه و ارتقاء سلامت و از جمله برنامه کشوری پیشگیری از آمبلیوپی را متاثر نموده ،با توجه به هشدار های وزارت بهداشت در مورد احتمال اوج گیری کرونا و همزمانی آن با آنفولانزای H1 N1 در نیمه دوم سال ، زمان آغاز اجرای برنامه از تاریخ ۱۵/۲/۱۴۰۰ اعلام می گردد .

در این راستا با اتخاذ روش هایی برای ایمن نمودن شرایط معاینه و همچنین جهت به حداقل رساندن تماس فرد غربالگر با کودک و نیز کاهش زمان غربال کودکان ، نحوه غربال با دستگاه غربالگر عیوب انکساری بوده و استفاده از چارت و حجاب چشمی تا اطلاع بعدی ممنوع می باشد .

والدینی که دارای کودک ۶-۳ ساله می باشند ، میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر برای غربال بینایی فرزند خود به ادارات بهزیستی شهرستان محل سکونت خود مراجعه نمایند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + دوازده =