تسهیلات جدید «سازمان تامین اجتماعی» برای صاحبان بیمه‌شدگان خاص، حرف و مشاغل آزاد

با صدور بخشنامه‌ای از سوی معاونت بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی، امکان افزایش مهلت پرداخت حق بیمه از ۳ به ۴ ماه برای یک‌بار در طول هر قرارداد برای بیمه شدگان خاص فراهم گردید.

عصر کاسپین/ بر اساس مقررات، بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد مکلفند پس از شروع بیمه، حق ‌بیمه کامل هر ماه را حداکثر تا آخرین روز ۲ ماه بعد پرداخت نمایند. چنانچه بین آخرین ماه پرداخت حق‌ بیمه (ابتدای ماهی که حق‌ بیمه متعلقه پرداخت نگردیده است) تا تاریخ پرداخت مجدد بیش از سه ماه فاصله ایجاد گردد، موضوع قرارداد منعقده از تاریخ قطع پرداخت حق ‌بیمه ملغی محسوب گردیده و ادامه امر بیمه موکول به تسلیم درخواست مجدد، موافقت سازمان و عقد قرارداد جدید با رعایت سایر شرایط مقررخواهد بود.

لذا با هدف افزایش رضایتمندی و کمک به افرادی که بعضاً بدلیل مشکلات مالی یا فراموشی و … موفق به پرداخت بموقع حق بیمه مربوطه نمی‌گردند فرصت مجددی در قالب تسهیل شرایط اعطا گردیده است بگونه‌ای که به بیمه‌ شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه­‌نگاران، خادمین ثابت مساجد، باربران، زنبورداران، مددجویان، زنان سرپرست خانوار، مربیان مهدکودک خودمالک، زنان خانه‌‌دار، دانشجویان و کارآفرینان بنیاد شهید در طول مدت بیمه ‌پردازی بر اساس هر قرارداد یک بار اجازه داده می‌شود، چنانچه حق‌ بیمه متعلقه را حداکثر تا پایان ماه چهارم پرداخت نمایند امکان تداوم بیمه‌ پردازی آنان با رعایت سایر شرایط مقرر میسر گردد.

بدیهی است امکان صدور برگ پرداخت حق‌ بیمه در ماه چهارم نیز با توجه به تسهیلات در نظر گرفته شده میسر بوده، لیکن به پرداخت‌های بعد از مهلت مذکور (ماه پنجم به بعد) ترتیب اثر داده نخواهد شد. ضمنا با توجه به اینکه بیمه زنبورداران، خادمین ثابت مساجد، صیادان و باربران بر اساس مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد صورت می‌پذیرد، بنابراین مهلت پرداخت حق‌ بیمه هرماه این قبیل از بیمه ‌شدگان نیز مطابق ضوابط یاد شده حداکثر تا دو ماه بعد خواهد بود و تسهیلات یادشده شامل حال این قبیل از بیمه ‌شدگان نیز می‌گردد.

در صورت عدم پرداخت حق‌ بیمه در موعد مقرر، چنانچه بین آخرین ماه پرداخت حق‌ بیمه تا تاریخ پرداخت مجــدد بیش از ۳ مـاه فاصله ایجاد نگـردد، قرارداد منعقده معتبر بوده و پرداخت حق ‌بیمه ماه مربوطه با رعایت سایر مقررات بلامانع می‌باشد.

همچنین قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه­ دار و ایرانیان خارج از کشور نیز از این امکان برای یک بار در دوره قرار میتوانند بهره ببرند . 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − دو =