A۱C چیست و چه معنایی برای قلب شما دارد

0 13

وقتی سلامت قلب و عروق خود را در نظر می گیرید، ممکن است به کلسترول فکر کنید. همچنین مهم است که میزان A۱C خود را در نظر بگیرید.

عصر کاسپین/ به گفته محققان، قند برای قلب شما به اندازه کلسترول بد است، البته اگر بدتر نباشد.

«دانیل لاج» از مؤسسه سلامت پنسیلوانیا در بیانیه خبری نظام سلامت گفت: «دیابت یک عامل خطر بسیار بزرگ‌تر است.»

لاج در مورد اینکه دقیقاً اندازه گیری A۱C چیست و چه معنایی برای قلب دارد توضیح می‌دهد.

وی می‌گوید: «قند به گلبول‌های قرمز متصل می‌شود و هموگلوبین A۱C مقدار قندی است که به گلبول‌های قرمز پیوند می‌یابد و میانگین قند خون را در سه ماه گذشته اندازه گیری می‌کند.»

وی افزود: «با گذشت زمان، قند خون بالا باعث سفت شدن و انسداد رگ‌های خونی می‌شود.»

دیابت عامل خطر اصلی برای حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی است. بیماری قلبی و عروقی یکی از علل شایع مرگ در میان افراد مبتلا به دیابت است.

به گفته لاج، «تشخیص اینکه آیا سطح A۱C شما خیلی زیاد است یا پایین، دشوار است زیرا علائمی وجود ندارد. آزمایش برای تعیین آن، بسیار مهم است.»

لاج گفت: «هر بزرگسال بالای ۴۵ سال یا کمتر از ۴۵ سال با عوامل خطر، باید هر سه سال یکبار معاینه شود، حتی با نتایج طبیعی قبلی. عوامل خطر شامل اضافه وزن، فعالیت بدنی کمتر از سه بار در هفته، پیش دیابت، دیابت بارداری یا داشتن والدین، برادر یا خواهر مبتلا به دیابت نوع ۲ است.»

می‌توان آن را به عنوان بخشی از آزمایش خون معمول ارزیابی کرد.

با توجه به اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، سطح A۱C کمتر از ۵.۷٪ طبیعی در نظر گرفته می‌شود. سطح ۵.۷٪ تا ۶.۴٪، پیش دیابت در نظر گرفته می‌شود. سطح A۱C در افراد دیابتی ۶.۵ درصد یا بیشتر است. هدف این است که سطح ۷ درصد برای دیابتی‌ها حفظ شود.

لاج می‌گوید: «افراد می‌توانند با پیگیری رژیم غذایی خود و پرهیز از قند و کربوهیدرات به حفظ سلامت خود کمک کنند. کاهش وزن می‌تواند به کاهش A۱C کمک کند. هر نوع ورزش نیز مؤثر است.»

وی خاطرنشان کرد که داروهای مختلف نیز به کاهش سطح A۱C کمک می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + چهار =