بهره برداری از ۴۰۰۰ واحد نهضت ملی مسکن روستایی در گیلان

0 14

مهندس حامد دائمی، با بیان اینکه بنیاد مسکن در راستای طرح نهضت ملی مسکن متولی تولید مسکن در روستاهاست، اظهار کرد: بنیاد مسکن به قائم مقامی راه و شهرسازی، ساخت و ساز در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت را نیز بر عهده دارد؛ همچنین به عنوان کارگزار راه و شهرسازی، پروژه های خاص مسکن سازی در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت در دستور کار بنیاد مسکن است.

عصر کاسپین/ وی با اشاره به وعده دولت سیزدهم مبنی بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور، به سهم ۲۰ درصدی مسکن روستایی اشاره کرد و گفت: سهمیه استان گیلان از این یک میلیون واحد، ۲۲ هزار و ۵۰۰ واحد بوده که ۴۵۰۰ واحد آن مربوط به روستاهاست.
مدیرکل بنیاد مسکن گیلان با بیان اینکه سهمیه استان ۹۰۰۰ واحد مسکن روستایی در قالب خودمالکی طی سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ است، خاطرنشان کرد: بالغ بر ۱۱ هزار و ۲۰۰ متقاضی را به بانک های عامل معرفی کردیم و در حال حاضر ۸۰۰۰ واحد سفتکاری را تمام کرده و ۴۰۰۰ واحد به مرحله بهره برداری رسیده است. دائمی متقاضیان شناسایی شده را بالغ بر ۱۳۰ درصد سهمیه نهضت ملی مسکن در روستاها دانست و تاکید کرد: این متقاضیان امورات بانکی را انجام داده اند.

وی با اشاره به محدودیت های تامین زمین در استان، گفت: ۲۴ هکتار زمین در قالب ۱۶ سایت و به ظرفیت ۲۵۳۳ واحد در ۱۰ شهر تحویل بنیاد مسکن استان داده شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن گیلان ساخت پروژه های نهضت ملی مسکن را در چهار قالب خودمالکی، تخصیص زمین و تسهیلات، انبوه سازی و بنیاد ساخت دانست و بیان کرد: در بخش خودمالکی، افرادی دارای زمین می توانند جهت ساخت مسکن تسهیلات دریافت کنند، اما افرادی که فاقد زمین هستند می توانند در قالب گروه های ساخت دو تا ۱۰ نفره اقدام به دریافت زمین و تسهیلات کنند. دائمی سیاست جدید دولت را تاکید بر مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها با محوریت ساخت مسکن روستایی دانست و بیان کرد: طرح هادی نقشه راه ساخت و ساز روستاست و لذا اراضی دارای کاربری مسکونی در داخل طرح هادی می توانند پروانه اخذ کنند؛ البته اراضی خارج از طرح هادی که کاربری مسکونی ندارند، با مشکلاتی مواجه هستند.
مدیرکل بنیاد مسکن گیلان تحقق طرح نهضت ملی مسکن را نیازمند همکاری همه دستگاه ها دانست و تاکید کرد: بر اساس آخرین مصوبات شورای عالی مسکن درباره مسکن روستایی، سهمیه گیلان ۱۰ هزار واحد بوده که طی سال های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ اجرایی می شود. وی از شناسایی ۴۰۰ هکتار از اراضی دستگاه ها و نهادها و مستثنیات جهت ساخت مسکن روستایی خبر داد و خاطرنشان کرد: با واگذاری این اراضی به مردم، بخشی از دغدغه مسکن در روستاها رفع می شود؛ همچنین پرداخت تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی و تسهیلات تکمیلی آغاز شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 4 =