کشاورزان گیلانی سرمازدگی را جدی بگیرند

0 121

عصرکاسپین/ معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از کشاورزان گیلانی خواست تا به توصیه‌های لازم برای جلوگیری از خسارات سرمازدگی عمل کنند.

مسعود الماسی با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی استان نسبت به کاهش دما، افزود: براساس این پیش بینی طی روزهای چهارشنبه،پنج شنبه و جمعه در ارتفاعات، دمای هوا تا صفر و زیر صفر درجه و حتی در بعضی مناطق جلگه این دما حاکم است.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان برنجکار برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی نشاء برنج، آبگیری خزانه‌ها را با پوشش پلاستیکی در بعدازظهرها انجام دهند.

الماسی افزود: کشاورزانی که تاکنون خزانه گیری نکرده، تا سپری شدن موج سرمای اخیر اقدام به خیس کردن بذر نکرده، چون جوانه برنج به سرما حساس است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان همچنین در خصوص حفاظت از درختان باغات میوه، ادامه داد: پاشیدن آب بر روی شاخه‌های درختان میوه در دمای صفر درجه سانتیگراد موجب تشکیل یخ می‌شود. به ازای هر لیتر آب که یخ می‌شود ۸۰ کیلو کالری گرما آزاد می‌شود. گرمای آزاد شده موجب گرم شدن اجسامی که در تماس با آب هستند می­ شود در ضمن تشکیل یک لایه نسبتا عایق یخ در اطراف جوانه موجب می‌شود تا دمای جوانه از صفر درجه سانتیگراد پایین نیاید. برای این منظور می‌توان از سیستم آبیاری بارانی استفاده کرد و یا توسط محلول پاشی‌ها روی درختان میوه آب پاشید. پاشیدن آب باید در دمای صفر درجه سانتیگراد و یا بالاتر از آن انجام گیرد.

الماسی گفت:در صورت وجود سیستم آبیاری بارانی و یا قطره ای درباغ می‌توان ازمیکرو جت بر روی تاج درختان استفاده و آب را بروی تاج درختان پاشید. پاشیدن آب با ایجاد لایه یخ بر روی جوانه ها باعث محافظت از سرما و همچنین یخ زدن آب باعث آزاد شدن گرما و گرم شدن محیط اطراف جوانه‌ها می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =