۱۲ میلیارد تومان برای مبارزه با گیاه مهاجم «سنبل آبی» در تالاب‌های گیلان اختصاص یافت

0 32

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: ۱۲ میلیارد تومان برای مبارزه با سنبل آبی در تالاب انزلی و سایر تالاب‌های گیلان اختصاص یافت.

عصر کاسپین/ ساسان کفایی با بیان اینکه گیلان به لحاظ وجود انواع تالاب‌ها و رودخانه‌های دائمی و فصلی یک اکوسیستم قوی است اظهار داشت: از حدود یک ماه گذشته پرندگان از عرض‌های شمالی، سیبری غربی و شمال اروپا برای زمستان‌گذرانی به استان گیلان مهاجرت کردند؛ در سه تالاب ویژه گیلان اعم از تالاب انزلی، تالاب امیرکلایه و تالاب بوجاق بیشترین و متنوع‌ترین پرندگان مهاجر دیده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان عنوان داشت: هر ساله حدود ۲۰۰ هزار پرنده به استان گیلان مهاجرت می‌کنند؛ سال گذشته تعداد ۱۴۰ قطعه پرنده در تالاب‌ها و رودخانه‌های استان گیلان ثبت شد که دلایل مختلفی چون تغییر شرایط آب و هوایی در این کاهش مهاجرت اثرگذار بود.

کفایی افزود: چرخه زیستی در تمام کره زمین یک چرخه دائمی است که به‌واسطه تکامل شکل گرفته‌ است؛ پرندگانی که از عرض‌های بالاتر به استان گیلان مهاجرت می‌کنند فرآیند جوجه آوری را در آن مکان‌ها پشت سر گذاشتند و حالا برای زمستان‌گذرانی به عرض‌های پایین‌تر می‌آید که در غیر این صورت در اثر سرما و نبود آب و غذا از بین می‌روند.
وی گفت: از ابتدای سال هیچ مجوز شکاری در کل کشور صادر نشده و با توجه به همزمانی شیوع بیماری کرونا با آنفولانزای فوق حاد پرندگان حساسیت نسبت به این موضوع بیشتر است همچنین آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سه استان کشور مشاهده شده که از این تعداد دو استان با گیلان هم‌جوار هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان افزود: خوشبختانه با رصد و پایش شبانه‌روزی کلیه محیط‌بانان و کارشناسان در سطح استان گیلان تاکنون حتی یک مورد گزارش ابتلا به این آنفولانزا را نداشتیم؛ از همه همشهریان و طبیعت دوستان عزیز می‌خواهیم با توجه به همزمانی این دو عامل بیماری، مراقبت و احتیاط بیشتری داشته باشند.

کفایی تصریح کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون قانون شکار و صید پرندگان مهاجر را ممنوع کرده و یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان نیز در این حوزه با قاطعیت عمل می‌کند؛ از پاییز امسال تاکنون حدود ۱۳۰ شکارچی غیرمجاز دستگیر شده و برای این افراد پرونده قضایی تشکیل شد.

وی با بیان اینکه تالاب انزلی در وضعیت مطلوبی نبوده و در تلاش هستیم تا این تالاب را احیا کنیم افزود: افزایش یا کاهش عمق در دریای خزر بر عمق و سطح آب تالاب انزلی اثر مستقیم دارد؛ در دو دهه گذشته شاهد کاهش تدریجی سطح تراز آب دریاچه خزر هستیم که این خود از عوامل کاهنده عمق و مساحت تالاب انزلی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: ورود انواع پساب‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی، رسوباتی که از بالا دست وارد تالاب می‌شوند و همچنین وجود گیاهان مهاجم مانند آزولا و سنبل آبی باعث می‌شوند تا پویایی تالاب انزلی با چالش مواجه شود و در این زمینه باید برای هر کدام از مولفه‌های مذکور راهکاری اجرا شود.

کفایی افزود: تیرماه امسال در کمیته ملی تالاب‌های کشور طرح میان‌مدت ۷ ساله احیای تالاب انزلی با بودجه بالغ بر ۲ هزار‌ و ۵۵۸ میلیارد تومان تصویب شد دستگاه‌های ذی‌نفعی که در این برنامه ۷ ساله حضور دارند هر کدام براساس طرح مدیریت جامعی که سازمان حفاظت محیط زیست کشور نظارت آن را بر عهده دارد، انجام بخشی از مولفه‌های احیای تالاب انزلی را برعهده دارند.

وی گفت: هرکدام از دستگاه‌های ذی‌نفع مذکور در زمینه‌های مختلف مانند کارهای آبخیزداری تالاب انزلی، مبارزه با گونه‌های مهاجم موجود تالاب، جلوگیری از ورود پساب، لایه روبی و پرداختن به وضعیت معیشتی جوامع محلی اطراف تالاب انزلی فعالیت دارند؛ به جهت مبارزه با سنبل آبی در تالاب انزلی و سایر تالاب‌های استان مبلغ ۱۲ میلیارد تومان به این امر تخصیص داده‌ شد.

کفایی خاطرنشان کرد: بیش از چهار دهه است که طرح‌های حفاظت از منابع طبیعی این فرضیه که نگهداری از زیست بوم‌ها فقط با کمک جوامع محلی و ذی‌نفع کنار تالاب محقق می‌شود را اشاعه می‌دهد و این جوامع محلی زمانی به کمک این طرح می‌آیند که اعتمادشان جلب شده و درآمد ناشی از حضور زنده تالاب شامل آن‌ها نیز شود.

وی عنوان داشت: بخشی از موضوع احیای تالاب انزلی به فرهنگ‌سازی ارتباط دارد و اگر ما در پایش‌های شبانه‌روزی از ورود پساب‌های صنعتی و کشاورزی به درون تالاب جلوگیری کرده و مردم نیز در این امر ایفای نقش کنند همه این‌ها در نهایت به حفاظت و احیای تالاب انزلی ختم می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان تصریح کرد: مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست بر اساس تعاریف بین المللی مناطق چهارگانه هستند و در استان گیلان نیز با توجه به شعار سال ۱۳۹۹ سازمان حفاظت محیط زیست گیلان با عنوان« گیلان قلب محیط زیست ایران است» این مناطق چهارگانه حساسیت خاصی دارند.

کفایی با بیان اینکه بعضی از قسمت‌های این مناطق چهارگانه استان گیلان کانون‌های تنوع زیستی استان هستند گفت: این مناطق مذکور با جدیت توسط یگان حفاظت محیط زیست استان حراست می‌شوند و در این راستا از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون بیش از حدود ۲۲ هکتار رفع تصرف از مناطق چهارگانه داشتیم؛ از دیگر اقدامات مهم در سال ۱۳۹۹ همکاری اداره کل منابع طبیعی استان در جهت تغییر و تحول در مناطق چهارگانه محیط زیست بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =