میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در گیلان ۳۳ الی ۵۵ درصد است

0 41

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در گیلان در بازه زمانی ۱۸ الی ۲۵ فروردین‌ بین ۳۳ الی ۵۵ درصد و کمتر از میانگین کشوری بوده است.

عصر کاسپین/ استان گیلان همچنان روزهای سخت کرونایی و موج چهارم کرونا را پشت سر می‌گذارد و بحران کرونا در این استان روز به روز در حال وخیم‌تر شدن است.

چهار رقمی شدن آمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های گیلان، افزایش بیماران بدحال کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه و به دنبال آن کمبود تخت در بیمارستان‌های برخی از شهرستان‌های گیلان حاکی از وخامت بحران کرونا در این استان است.

استان گیلان بعد از استان قم دومین استان درگیر با بیماری کرونا بوده و در اوایل آغاز شیوع بیماری در گیلان در اسفند ماه سال ۹۸ وضعیت حادی را پشت سر گذاشت.

پس از موج نخست کرونا به ترتیب موج دوم و سوم نیز در گیلان ایجاد شد و اکنون استان گیلان در موج چهارمی از کرونا به سر می‌برد که با شدت و عوارض بیشتری به همه‌گیری خود در استان ادامه می‌دهد.

اصلی‌ترین عامل بحرانی شدن وضعیت استان گیلان مسافرت‌های نوروزی در تعطیلات نوروز امسال و همچنین بی‌توجهی مسئولان به اعمال محدودیت‌های کرونایی و به دنبال آن شدت گرفتن مسافرت‌ها و دورهمی‌ها بوده است.

گیلان به عنوان یک استان گردشگرپذیر امسال در صدر مسافرت‌های نوروزی بوده و این عامل سبب شد تا اکنون وضعیت کرونا در این استان به حد پرخطر رسیده و حتی کرونا در دورترین روستاهای استان نیز رسوخ کند.

عامل دیگر رسیدن موج چهارم کرونا به گیلان کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم این استان بوده که این روند کاهشی از اسفندماه سال گذشته آغاز شد تا جایی که میزان آن به کمتر از ۶۰ درصد و پایین‌تر از میانگین کشوری رسید.

طبق رتبه‌بندی آخرین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان‌های کشور در بازه زمانی ۱۸ الی ۲۵ فروردین‌ماه که توسط دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا اعلام شد میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در بازه مذکور ۵۸ درصد بوده است.

این در حالی است که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم در استان گیلان باز هم پایین‌تر از میانگین کشوری بوده و در بازه ۱۸ الی ۲۵ فروردین‌ماه امسال بین ۳۳ الی ۵۸ درصد بوده است.

محدودیت‌های کرونایی که باید در اواخر سال گذشته و تعطیلات نوروز امسال از سوی مسئولان اعمال می‌شد پس از تعطیلات نوروزی اجرا شد و در واقع نوش‌دارو پس از مرگ سهراب بود.

چرا که ویروس کرونا در همان دو هفته تعطیلات نوروزی ضربه کاری و مهلک خود خود را به تمام استان‌های کشور به‌ویژه گیلان وارد کرد به نوعی که گیلان از آمار حدود ۲۰۰ بستری کرونایی در بیمارستان‌های استان اکنون به بیش از هزار بستری کرونایی رسیده و نمودار بستری‌شدگان کرونایی در استان با روند صعودی رو به جلو حرکت می‌کند.

در حال حاضر محدودیت‌های سنگینی در استان گیلان اجرا شده که بار مضاعفی را به‌ویژه به بخش اصناف استان وارد کرده و در واقع اصناف و کسبه با فشار و مشکلات اقتصادی که متحمل شده‌اند بار کاهلی مسئولان در اجرای محدودیت‌ها در زمان مناسب و بی‌توجهی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به دوش می‌کشند.

طبق آخرین آمار کرونایی اعلام شده از سوی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تا شامگاه پنجشنبه هزار و ۴۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که ۲۲۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به این آمار افزوده شده‌اند و ۱۲۰ نفر نیز به دلیل وخامت حالش آن در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 10 =