ارزآوری ۳.۵ میلیاردی گل گاوزبان برای کشور

0 2

عصرکاسپین/رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه مساحت سطح کشت گل گاوزبان در سطح کشور یک هزار و ۲۱۰ هکتار است، گفت: از این میزان ۹۳۷ هکتار آن در استان گیلان و بیش از ۵۰۰ هکتار آن در شهرستان رودسر کشت می‌شود که با تولید چهار هزار و ۴۹۰ تن محصول‌تر این گیاه دارویی بیش از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ارزآوری برای کشور داشته است.

ارزآوری ۳.۵ میلیاردی گل گاوزبان برای کشور
صالح محمدی در مراسم جشنواره ملی گل گاوزبان در روستای زیاز اشکورات با اشاره به رویکرد سازمان جهاد کشاورزی و استانداری گیلان در برگزاری جشنواره‌ها مطابق با شعار «رشد تولید و مهار تورم» اظهار کرد: جشنواره‌ها ریشه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دارند و تلاش شده تا با برگزاری این نوع جشنواره‌ها، پتانسیل‌های استان و تولید محصولاتی که در مناطق مختلف وجود دارد به جامعه معرفی بیشتری شود.

وی با اشاره به نقش برگزاری جشنواره‌ها در توسعه تولیدات و اقتصاد منطقه افزود: یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم افزایش تولید محصولات کشاورزی و معرفی این داشته‌ها در سطح استان و حتی خارج از استان گیلان و در راستای تقویت کشاورزی و اقتصاد استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه گیاه دارویی گل گاوزبان ریشه در فرهنگ و عادات اجتماعی خانواده‌های گیلانی و ایرانی دارد، تصریح کرد: همه ما با گیاه گل گاوزبان از سنین خردسالی آشنا هستیم و هر موقع که دچار سرماخوردگی یا التهابی در بدن می‌شدیم مادران‌مان با دم کردن گل گاوزبان سعی می‌کردند که آن مشکل را رفع و سلامت خانواده را تامین کنند.

وی رویش گیاهان دارویی در استان گیلان را منبع ثروت خواند و گفت: ۲۰ درصد فلور گیاهی کشور در گیلان رشد می‌کند و از یک هزار و ۸۲۲ نوع گیاهی که در استان رویش می‌کند ۴۵۰ نوع آن دارویی است.

محمدی با اشاره به اینکه اشکورات خاستگاه اصلی گل گاوزبان است که به صورت خودرو رشد می‌کند، بیان کرد: گل گاوزبان قدمت تاریخی و دیرینه در اشکورات دارد و تلاش شده با کمک مردمان سخت کوش منطقه این محصول به شکل طبیعی در مزارع پرورش داده شود.

وی با اشاره به اینکه ارتفاعات اشکورات، دیلمان، سیاهکل، آستارا و تالش محل رویش گل گاوزبان در استان گیلان است، افزود: این گیاه دارویی چون در مناطق کوهستانی رویش می‌کند دارای کمترین آلودگی بوده و نگاه جوامع بشری استفاده از این داروی گیاهی به جای استفاده از فرمولاسیون شیمیایی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اشکورات رودسر را پایتخت گل گاوزبان کشور خواند و تصریح کرد: مساحت سطح کشت گل گاوزبان در سطح کشور یک هزار و ۲۱۰ هکتار بوده که از این میزان ۹۳۷ هکتار آن در استان گیلان و بیش از ۵۰۰ هکتار آن در شهرستان رودسر کشت می‌شود که با تولید چهار هزار و ۴۹۰ تن محصول‌تر این گیاه دارویی بیش از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ارزآوری برای کشور داشته است.

وی با اشاره به اینکه توسعه محصول گل گاوزبان در دستور کار جهاد کشاورزی است، گفت: جهاد کشاوزی در حوزه علمی از شرکت‌هایی که در بحث گل گاوزبان با رویکرد دانش بنیان و فناوری‌های نوین فعال هستند استقبال می‌کند تا بتوان از ظرفیت گیاهان دارویی برای ایجاد اشتغال استان گیلان حداکثر استفاده را کرد.

محمدی با اشاره به جشنواره شکوفه‌های کیوی که در روستای چوبر از بخش حویق تالش برگزار شد، بیان کرد: کیوی از محصولات مهم و ارزآور استان گیلان بوده که سال گذشته ۲۰۰ هزار تن به خارج از کشور صادر شد.

وی برنج، چای، کیوی و گل گاوزبان را از محصولات مهم استان گیلان خواند و افزود: تلاش می‌شود با حمایت‌های لازم از همه ظرفیت‌ها برای افزایش تولید محصولات کشاورزی گیلان استفاده شود تا شاهد هر چه بیشتر مهاجرت معکوس جمعیت به روستاها باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه ۷۲ نوع محصول کشاورزی با تولید ۳ تا ۳.۵ تن در استان تولید می‌شود، گفت: در تولید برخی از محصولات مانند چای، گل گاوزبان، فندق و کیوی گیلان دارای رتبه‌های برتر کشور است. /فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.