کشف چند گور باستانی در هنگام خاکبرداری در رودبار

0 8

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از کشف چند گور باستانی در هنگام خاکبرداری از زمینی در شهر رودبار خبر
داد.
عصر کاسپین/ ولی جهانی دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ با بیان مطلب فوق افزود: در پی خاکبرداری به منظور احداث واحد مسکونی در داخل شهر رودبار چند گور باستانی کشف شد.

‌‌‌ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: با بررسی وضعیت گورها و شیوه‌های متنوع تدفین و نوع قرارگیری هر یک از آنها به نظر می‌رسد قدمت گورها به اوایل اسلام یا حتی به پیش از اسلام بازگردد.

او سازه  گورها را متشکل از سنگ و ملاط گل عنوان نمود که روی آن با تخته سنگ‌های یک تکه یا دو تکه پوشش داده شده و از معادن اطراف شهر استفاده شده‌است.

جهانی وجود محوطه‌ها و گورستان‌های اسلامی، تاریخی و پیش تاریخی در شهرستان رودبار را قابل توجه و متنوع دانست و یکی از عوامل مهم آن را سپیدرود و رودهای کوچک و بزرگی دانست که در سطح شهرستان جاری بوده و مکان مناسبی را برای سکونت فراهم آورده بود.

‌ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان هر گونه اظهار نظر قطعی در خصوص گورهای مکشوفه را به اخذ مجوز و کاوش‌های باستان‌شناسی منوط کرد و اظهار نمود: به زودی با اخذ مجوز کاوش از پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و استقرار هیات، نسبت به کاوش‌های باستان‌شناسی اقدام و نتایج حاصل از آن به سمع و نظر مردم و علاقمندان به حوزه میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =