رضا رسولی ؛ انتظار داریم شهرداری در حوزه سرمایه گذاری جدی تر عمل کند

عصرکاسپین ؛ یکصد و سی و چهارمین جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی رشت عصر روز گذشته به ریاست رضا رسولی با حضور مشاورین و مدیران شهرداری و مشاوران کمیسیون برگزار شد.

در این جلسه بودجه عمرانی مناطق و سازمان های شهرداری رشت کد به کد مورد بررسی قرار گرفت.

رییس کمیسیون عمران شورا در این جلسه با اشاره به اینکه در بودجه پیشنهادی شهرداری های مناطق، اختیارات مناطق در حوزه های عمرانی محدود شده است، اظهار داشت: بودجه پیشنهادی شهرداری های مناطق مبتنی بر نگهداشت و تکمیل پروژه های نیمه تمام است.

رضا رسولی با انتقاد از کاهش بودجه عمرانی مناطق شهرداری رشت، بیان داشت: اگر انتظار داریم، مناطق شهرداری مانند ماشین درآمد کار کنند باید به آنها اختیار داده شود و انتظار داریم به اختیارات مناطق شهرداری افزوده شود.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی رشت با اشاره به اینکه نمی توان تنها شهر را با درآمد ناشی از صدور پروانه ساختمانی اداره کرد، افزود: باید به پروژه های سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار توجه ویژه ای کنیم.

رسولی تاکید کرد: انتظار داریم شهرداری در حوزه سرمایه گذاری جدی تر عمل کند و اعتقاد درون سیستمی به سرمایه گذاری وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه درآمد ناشی از صدور پروانه ساختمانی تنها هزینه نگهداری شهر را تامین می کند، اذعان داشت: باید پروژه هایی که قابلیت سرمایه گذاری را دارند فراخوان شوند.

رئیس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی رشت در ادامه پیشنهاد داد: پروژه های قابلیت سرمایه گذاری در مناطق به تفکیک هر منطقه مشخص و ضمیمه بودجه شده و به عنوان تکلیف به شهرداری ابلاغ شود.

رسولی ابراز داشت: سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری نباید معطل هزینه های جاری شود و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و شهرداری نمی توان با درآمد قلکی مناق شهر را توسعه دهیم.

وی تاکید کرد: باید در پروژه های پیشنهادی شهرداری، پروژه ای شاخص و بزرگ به عنوان خروجی بیرون بیاید.

دکتر برزگر مشاور کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی رشت نیز در این جلسه به ضرورت تعریف پروژه شاخص و ماندگار تاکید کرد و افزود: باید پروژه های اجرا شده شهرداری برای شهروندان ملموس باشد.

وی اصلاح طرح تفصیلی رشت را اقدامی ماندگار دانست و افزود: با اصلاح طرح تفصیلی سرمایه گذاران در رشت صف خواهند کشید و به نظر اینجانب شهرداری رشت می تواند رکورد صدور پروانه ساختمانی را در بین سایر شهرداری ها کسب کند.

مشاور کمیسیون عمران و توسعه شورای اسلامی رشت به ضرورت ارائه خدمات شهرداری به صورت الکترونیکی تاکید کرد و گفت: باید ارائه خدمات شهرداری از انسان محور خارج و به سیستم محور سوق داده شود.

مریم گل احضار رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری رشت در این جلسه اظهار داشت: مسئولیت جذب و ورود سرمایه گذار به رشت تنها مربوط به سازمان سرمایه گذاری نیست و باید همه دستگاهای مختلف مشارکت داشته باشند و سازمان سرمایه گذاری تنها می تواند بروکراسی اداری جذب سرمایه گذار را تسهیل کند.

وی با اشاره به اینکه درآمد کسب شده از پروژه های سرمایه گذاری به حساب سازمان سرمایه گذاری واریز نمی شود، گفت: حتی ردیفی برای هزینه مطالعات سازمان سرمایه گذاری درنظر گرفته نشده است.

گل احضار تاکید کرد: باید فرهنگ و نگاه خودمان را نسبت به حوزه سرمایه گذاری تغییر دهیم.

طیبه بینا مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری رشت در این جلسه اظهار کرد: بودجه سال گذشته حوزه محیط زیست شهرداری رشت به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بسته شد.

وی با اشاره به تعریف پروژه های مطالعاتی در حوزه محیط زیست شهرداری توضیح داد: با توجه به تاسیس حوزه محیط زیست شهرداری، پروژه های مطالعاتی نظیر طرح تکمیل پارک حاشیه خیابان جوان و پارک انرژی های تجدید پذیر منعقد شد.

بینا با اشاره به اینکه امسال تفاهم نامه شهر رشت به عنوان شهر اکولوژی منعقد شد، گفت: ساختمان دبیرخانه شهرهای اکولوژی تجهیز و آماده بهره برداری شده ولی هنوز افتتاح نشده است.

وی بودجه پیشنهادی سال آینده حوزه محیط زیست شهرداری را یک میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: یکی از مهمترین پروژه های تعریف شده ایجاد پارکنیگ انرژی خورشیدی در ساختمان شهرداری و یا شورای اسلامی است و در نظر داریم شهرداری یا شورای اسلامی رشت را به ساختمان سبز تبدیل کنیم.

مدیر محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری رشت، ایجاد مزرعه ارگانیک در قسمتی از پارک آب و آسیاب، احداث اولین پارک موزه رشت در سراوان، تاسیس و تجهیز سنجش آلودگی هوا را از جمله پروژه های تعریف شده عنوان کرد.

 بینا با اشاره به ابلاغ پیوست زیست محیطی برای پروژه های عمرانی توضیح داد: برای سال آینده در نظر داریم با پیمانکارانی که در اجرای پروژه به محیط زیست خسارت وارد کنند، هزینه ضرر و زیان از طرف شهرداری دریافت شود.

در این جلسه بودجه عمرانی مناطق شهرداری و سازمان های شهرداری به صورت جز به جز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + ده =