کنایه ظریف به اروپایی‌ها

کنایه ظریف به اروپایی‌ها

عصرکاسپین / وزیر امور خارجه گفت: دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران تنها دیپلمات‌هایی هستند که مجبور نیستند از قدرتی در خارج از کشور برای رای و اعلام موضع خود دستور بگیرند و واقعیت مسلم این است که در دشوارترین موضوعات می‌توانیم بدون نگرانی از قیل و قال این و آن تصمیم‌گیری کنیم و امیدوارم شیرینی این رویکرد همواره برای ما بماند.

محمدجواد ظریف روز یکشنبه در مسیر بازگشت از نیویورک به تهران در توقف کوتاهی در فرانکفورت با حضور در جمع کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران، خانواده‌های آنان و جمعی از ایرانیان مقیم در فرانکفورت اظهار کرد: دو سال است که دولت آمریکا سیاست فشار حداکثری خود را با حداکثر خشم و نفرت علیه مردم بزرگوار ایران دنبال کرده است. اتهامات، محدودیت‌ها و فشارها برای آحاد مردم و در میان آنها خدمتگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم در عرصه روابط خارجی در کمتر زمانی در ۴۰ سال گذشته تا این حد بوده است.

این دیپلمات عالی‌رتبه افزود: دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران تنها دیپلمات‌هایی هستند که مجبور نیستند از قدرتی در خارج از کشور برای رای و اعلام موضع خود دستور بگیرند و واقعیت مسلم این است که در دشوارترین موضوعات می‌توانیم بدون نگرانی از قیل و قال این و آن تصمیم‌گیری کنیم و امیدوارم شیرینی این رویکرد همواره برای ما بماند.

وزیر امور خارجه این رویکرد را محصول مقاومت و حضور مردم ایران در صحنه سیاسی کشور دانست و افزود: هر دولتی که به مردم خود تکیه نماید، حتماً می‌تواند این رویکرد را داشته باشد و آن چه مردم بزرگ ایران را متمایز کرده و جایگاه آنها را در سطح جهانی برجسته کرده، همین واقعیت است که ما این عزت را ۴۰ سال است، پیدا کرده‌ایم.

او در ادامه اظهار کرد: اگر با مردم و در کنار مردم باشیم و اگر قدرت و پیشرفت‌مان را از مردم بگیریم و اعتمادمان به درون باشد، همین خواهد بود. البته راه برای همکاری با خارج از مرزها همواره باز است و وظیفه ما آماده کردن بهترین‌ها برای همین مردم است اما هیچ‌وقت نگاه‌مان به آن سوی مرزها برای عزت، پیشرفت و برای توسعه کشورمان نبوده و آن چه مهم است، ایمان و اعتماد ما بعد از خدا به همین مردم است.

وزیر امور خارجه افزود: این که امام «ره» می‌فرمودند، مردم ولی نعمت ما هستند، شعار نبود. وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمایند رای مردم حق‌الناس است، شعار نیست. می‌دانند که ما همه چیزمان از مردم است. می‌دانند که ما به جهت مردم توانستیم مقتدر باشیم و بایستیم.

ظریف در ادامه خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها احساس می‌کنند هم در صحنه سیاسی و هم در صحنه منطقه‌ای و میدانی از ما باخته‌اند؛ چرا که اگر غیر از این بود از برجام خارج نمی‌شدند و این گونه خودشان را منزوی نمی‌کردند.

وزیر امور خارجه افزود: در اروپا وقتی با رئیس‌جمهور یک کشور عضو دائم شورای امنیت و دارای بمب اتم وارد صحبت می‌شویم، او به ما می‌گوید بدون اجازه ترامپ نمی‌توانم کاری انجام دهم. اروپایی‌ها اگر این روزها قدری مواضع‌شان به آمریکا نزدیک شده و هم‌صدای آمریکا شده‌اند، دلیلش این نیست که ما را در موضع ضعف دیده‌اند بلکه به علت این است که نتوانسته‌اند در برابر آمریکا بایستند و برای حفظ باقی مانده آبروی خودشان با آمریکا هم‌صدا شده‌اند. اروپا ۵ ماه هست که تلاش می‌کند معادل فروش نفت ایران به ایران اعتبار بدهد تا ایران در برجام بماند ولی نتوانسته حتی این کار کوچک را نیز انجام دهد؛ چرا که از طرف ارباب خود حتی اجازه ندارد برای امنیت خودش از پول خودش خرج نماید.

ظریف در ادامه تصریح کرد: بنابراین مقاومت و ایستادگی حاصلش برای مردم عزت بوده و همه باید در تحمل این فشارها با مردم سهیم و همراه باشیم و بدانیم که قدرت و حضور عزتمندانه ما در صحنه‌های جهانی به جهت قدرت واقعی مردم و ایستادگی آنها در مقابل فشارهای سنگین آمریکا بوده است. آمریکا به جهت همین مقاومت‌ها و ایستادگی‌ها به دریوزگی سیاسی و عصبانیت و وحشت خشم‌آلود دچار شده است.

وزیر امور خارجه در پایان سخنان خود درباره چگونگی برخورد کارگزاران و نمایندگان دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با مردم نیز گفت: هر کسی از هر فکر و اندیشه و گرایش و شکل و شمایلی که وارد نمایندگی‌های ما می‌شود و از ما درخواستی دارد، به جهت این که از دریای خروشان مردم بزرگ ایران است، باید به بهترین شکل با او برخورد و حل مشکل گردد و ما حق نداریم که وقتی آنها به ما مراجعه می‌کنند نگاه و رفتار دیگری داشته باشیم؛ چرا که همه چیز ما از آنها است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =