اخبار ساعت ۹ شب هک شد یا خرابکاری صورت گرفت؟

اقدام خرابکارانه در حین پخش اخبار شبکه یک سیما یکی از اتفاقات شب گذشته بود که انتقادهای بسیاری را به همراه است. پرسش اساسی این است که آنچه بر آنتن معاونت سیما در شبکه خبر ودر بخش خبری مهم ۹ شب رخ داده در ادامه تهدیدهای سایبری و هک است یا یک خرابکاری درون سازمانی؟

عصر کاسپین/ پخش تصاویر چند ثانیه ای در لابه لای گزارشی از شبکه اول سیما بازتاب های بسیاری در رسانههای اصولگرا داشت. تسنیم این اقدام را محکوم کرد و این اقدام را حرکت فانتزی اغتشاشگران پس از عدم استقبال مردماز فراخوان های شان نامید اما ایسنا با انتقاد از ضعف امنیتی در رسانه ملی تکرار چند باره چنین اقداماتی را متوجه مدیران ارشد رسانه ملی دانست.

هک بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه خبر

بحث جدی تر اما امکان هک شبکه های سیما بود.

حسین حداد تدوینگر و کارگردان تلویزیونی هم در توئیتی نوشته است سوئیچ آنتن پخش شبکه یک به هیچ شبکه اینترنتی آنلاینی وصل نیست و نمی تواند از بیرون هک شده باشد.

در حالی که وزیر ارتباطات روز گذشته تاکید کرده بود شبکه اینترنت ملی و سرورهای داخلی کشور با نظم و به دور ازدسترس حملات سایبری به فعالیت خود ادامه می دهند، بسیاری از فعالان شبکه های اجتماعی با توجه به نوع گزارشپخش شده و لوگوهای روی صفحه و زیرنویس ها معتقدند آنچه برای این بخش خبری رخ داده در گزارش پلی بک پخش شده کارگزاری شده و یک خرابکاری بوده است و به همین دلیل ناظران پخش با قطع پخش گزارش ضبط شده مانع ازتداوم آن شده اند . درحالی که اگر آنچه رخ داد یک هک اینترنتی بود ابتدا تمام صفحه از مدار خارج می شد و احتمالارسانه ملی مجبور به قطع آنتن و خارج کردن شبکه از مدار می شد.

اگرچه هنوز رسانه ملی در این ارتباط واکنشی نداشته اما احتمالا امروز با بررسی های دقیقتر کارشناسی درباره اینحمله خرابکارانه اطلاعات دقیقتری منتشر می شود. رفتاری که در حال احتمال هک و حمله سایبری بودنش کمتر از احتمالیک خرابکاری است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =