رسانه‌های آمریکا: واشنگتن از بحرانی‌شدن روابط خود با پکن به‌شدت آسیب خواهد دید

آسوشیتدپرس نوشت، منافع چین و آمریکا به‌عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان ارتباط نزدیک با یکدیگر دارند و بحرانی‌شدن روابط چین و آمریکا به هر دو طرف آسیب خواهد رساند.
عصر کاسپین/ به نقل از رادیو بین‌المللی چین، ظرف روزهای اخیر و در پی خواسته غیرمنطقی ایالات متحده برای تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون، روابط چین و آمریکا با چالش و آزمونی بی‎سابقه روبه‎رو شده که توجه بسیاری از رسانه‎ها و تحلیلگران در آمریکا و سایر نقاط جهان را به خود جلب کرده است. ​​​​​​​روز ۶ مرداد (۲۷ ژوئیه) آسوشیتدپرس نوشت، منافع چین و آمریکا به‌عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان ارتباط نزدیک با یکدیگر دارند و بحرانی شدن روابط چین و آمریکا به هر دو طرف آسیب خواهد رساند، از سوی دیگر، با گرم شدن تنور مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در ایالات متحده، احتمالاً افزایش تنش در روابط چین و آمریکا، روابط دو کشور در زمینه تجارت و فناوری را “در معرض خطر” قرار دهد.

به‌باور آسوشیتدپرس، از زمان آغاز جنگ تجاری آمریکا با چین در سال ۲۰۱۸ تا کنون، به هر دو کشور خسارات سنگینی وارد شده است و در صورتی که آمریکا و چین نتوانند اختلافات تجاری خود را برطرف کنند، علاوه بر صادرکنندگان دو کشور، سایر جوامع اقتصادی آسیایی تأمین‌کننده مواد اولیه و قطعات کارخانه‌های چینی نیز آسیب خواهند دید و با توجه به تأثیر منفی همه‎گیری کرونا بر اقتصاد جهان، رشد تجارت جهانی همچنان روندی نزولی را طی خواهد کرد.

چندی پیش بی‌بی‌سی نیز تعطیل شدن کنسولگری چین در هیوستون را «گرداب» روابط دو کشور خواند و به این نکته اشاره کرد که روابط چین و آمریکا به پایین‌ترین سطح در چند دهه گذشته رسیده است.
به‌نوشته بی‌بی‌سی، نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا یکی از عوامل افزایش تنش‌های اخیر در روابط چین و آمریکا به‌شمار می‎رود اما دلیل اصلی آن نیست، در واقع آغاز روند “افول” روابط دو کشور را باید سال ۲۰۱۶ دانست که ترامپ با در پیش گرفتن رویکرد ملی‌گرایی به‌عنوان راهبرد انتخاباتی خود شروع به تاختن بر چین کرد. در آستانه انتخابات امسال نیز به‌دلیل ناکارآمدی دولت آمریکا در مقابله با همه‎گیری کرونا، میزان حمایت عمومی از ترامپ کاهش یافته است و به همین خاطر رئیس جمهور آمریکا سعی دارد با متهم کردن چین افکار عمومی را از عملکرد ضعیف دولت خود منحرف کند.

به‌پیش‎بینی بی‌بی‌سی در کوتاه‌مدت و تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روابط دو کشور همچنان ناپایدار و پرتنش خواهد بود؛ با وجود این، تحلیلگران بر این باورند که نه چین و نه ترامپ به‌دنبال یک رویارویی جدی با یکدیگر نیستند.

چشم‌انداز روابط درازمدت دو کشور نیز می‎تواند تا حدودی به نتیجه انتخابات نوامبر بستگی داشته باشد اما فشار بر چین اکنون به یکی از رویکردهای اصلی آمریکا تبدیل شده است؛ تا جایی که به‌اعتقاد ویلیام کوهن، وزیر دفاع پیشین آمریکا، تلقی کردن چین به‌عنوان یک حریف سیاسی برای آمریکا “خطرناک” خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =